Софийският зоопарк с нов амбициозен План за развитие за периода 2025 – 2035г.

Зоологическа градина – София ще продължи по пътя си към превръщането в модерен европейски център за консервация, наука и образование. Това обяви Столична община след приемането на амбициозният 10-годишен План за развитие (2025 – 2035 г.) на  ОП „Зоологическа градина – София“ на 29 май 2025г. от Столичния общински съвет. Новата визия поставя акцент не само върху подобряване на условията за обитаване на животните и преживяването на посетителите, но и върху активната роля на Зоопарка в опазването на застрашени видове и връщането им в природата. В Плана за колекцията на зоопарка е предвидено да се отглеждат нови застрашени и атрактивни видове, а фокус е поставен върху отглеждането и размножаването на два много ценни вида от нашата фауна – евроазиатския рис и брадатият лешояд с цел възстановяването на популациите им в дивата природа.

Кметът на София, г-н Васил Терзиев, подчерта значимостта на приемането на новите стратегически документи за столичния зоопарк: „Софиянци заслужават да се гордеят с града си, както и със своята Зоологическа градина, която се превръща в пионер на национално ниво в усилията за възстановяване на изчезнали и застрашени видове в естествената им среда. Благодаря на екипа на Софийския зоопарк за посветеността и професионалната работа – всички те са хора с мисия! Убеден съм, че основите, които полагаме сега, ще имат огромна роля в историята на опазването на биоразнообразието в България “

Основните приоритети в новата 10-годишния План за  развитие на Софийския зоопарк, които ще имат пряко отношение към опазването на природата, включват:

▪️ Изграждането на волиера за отглеждане и размножаване на брадати лешояди – застрашен вид, изчезнал от българската природа за който в момента има действащ проект за възстановяването на вида в България. Софийският зоопарк ще си сътрудничи с други зоопаркове и неправителствени организации за координирано връщане на поколенията им обратно в дивата природа на България. Това ще от съществено значение за възстановяването на този емблематичен вид, който е символ на българската природозащита. Важно е и че всички посетители на зоопарка ще могат да видят тези величествени птици и да научат интересни факти за тяхната биология и за усилията за възстановяването им.   

▪️ Разширяване на съществуващия комплекс за рисове и изграждане на нова сграда с вътрешни помещения, за да осигури оптимални условия за отглеждане и размножаване на евроазиатски рис. До сега Софийският зоопарк има успех при размножаването на този рядък за Балканския полуостров вид, като риосвете които отглежда са от Европейската племенна книга. Амбицията е Софийският зоопарк да разшири дейностите по отглеждането и размножаването на този вид, като съвместно с EAZA (Европейска асоциация на зоопарковете и аквариумите) и специализирани НПО да участва в програма за възстановяването му в природата.

▪️ Покриване на част от езерото за водолюбиви птици с професионална мрежа, оформяйки волиера за водоплаващи и газещи птици, която ще се обитава от застрашени видове птици от българската природа. Това ще позволи настаняването и рехабилитацията на конфискувани или спасени местни застрашени видове като червеногуша гъска, къдроглав пеликан, различни видове чапли и щъркели. Волиерата ще служи и като специализирана образователна експозиция, насочена към екологичните проблеми и заплахите за птиците.

▪️ Изграждане на Изследователска лаборатория към Екологичния научно-образователен център – за да развие своята научно-изследователска дейност, Зоопаркът ще оборудва модерна изследователска лаборатория. Там ще се провеждат етологични и други изследвания в сферата на консервационната биология, фокусирани върху различни видове дребни бозайници като например европейския лалугер, хомяци и др. местни видове с консервационно значение . Тази лаборатория ще укрепи научния капацитет на Зоопарка и ще допринесе за придобиване на задълбочени познания, важни за опазването на биологичното разнообразие.

Новата стратегия предвижда и реализацията на проекти за внедряване на екологични практики като изграждане на инсталация за аеробно компостиране на биологични и градински отпадъци, в резултат на което ще се произвежда компост за нуждите на Зоопарка и за образователни цели.

Тези всеобхватни промени са част от цялостна визия за устойчиво развитие и модернизация на Софийския зоопарк. Целта е не просто да се създаде среда, близка до естествената за животните, съгласно най-високите европейски и световни стандарти, но и Столична община активно да се ангажира с усилията за развитие и защита на природата, утвърждавайки Зоологическа градина – София като модерен, устойчив и екологично отговорен център. Столичния зоопарк беше приет за член на престижната Европейска асоциация на зоопарковете и аквариумите през 2023г. което е признание за постигането на европейските стандарти в зоопарковото дело.

Пакетът от Стратегически документи за ОП Зоологическа градина – София, който включва План за развитие (2025г. – 2035г.), План за консервационни дейности(2025г. – 2035г.) и План на колекцията (2025г. – 2035г.) е разработен като част от проекта “Техническа помощ за инвестиции в зоологическите градини“ (договор BG16FFPR002-3.007-00013-C01) по Програма „Околна среда“ (ПОС). Като най-големият зоопарк на Балканския полуостров Софийският зоопарк е ключов бенефициент на тази програма, като заложените инвестиции възлизат на 3 541 500 лв., за които ще се кандидатства за безвъзмездно финансиране през третото тримесечие на 2025г.