Нова фотоизложба посветена на лешоядите в Зоологическа градина – София
Посетителите на Софийския зоопарк вече вече може да видят новата фотоизложба „ЛЕШОЯДИ ОТ ЕВРОПА И АФРИКА,“ която е разположена до голямата волиера за хищни птици и ще остане там като постоянна експозиция. В нея са представени 11 вида африкански и европейски лешояди. Автори на забележителните фотографии са природозащитниците – фотографи Яна Барзова и Ивайло Зафиров. Снимките са правени в България, Танзания, Кения и Южна Африка. Куратор на фотоизложбата е д-р Катерина Зарева-Симеонова, завеждащ Екологичния научн-образователен център в зоопарка, а научен консултант е доц. Д-р Борис Николов (ИБЕИ-БАН). Софийският зоопарк има традициии в отглеждането и размножаването на лешояди. Първата птица в зооколекцията на Княз Фердинад – основател на зоологическата градина в София е черен лешояд, наричан още картал. В момента в зоопарка са представени три вида – белоглав, черен и египетски лешояди. И трите вида са застрашени и зоопарка участва в програми за тяхното размногаване и връщане в природата. Зоопаркът участва и в проект за възстановяването на брадатия лешояд, като има и одобрен проект за волиера за отглеждането на този вид, който е изчезнал от българската природа.
Лешоядите са величествени птици, които винаги са будили страх, но и възхищение у хората, които ги свързват главно със смъртта. Но те са ключови за екосистемите видове с важна екологична роля. Присъствието им в природата е индикатор за чиста и здрава околна среда. Днес много видове лешояди за застрашени поради загуба на местообитания, липса на хранителна база, отравяне, електрически удари от далекопроводи, бракониерство и глобални климатични промени. Затова е важно да бъдат опазени, а хората пазят и обичат това, което познават. Една от целите на фотоизложбата „Лешояди от Европа и Африка“ е да повиши осведомеността на публиката за заплахите и природозащитния статус на тези птици, както и да разкрие тяхната красота и разноообразие.